Csah 20 over Co Ditch # 66
Fair Condition55 years old1,011 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.7 Mi S Of Jct Csah 21 |
| Carries | Csah 20 |
| Crosses | Co Ditch # 66 |
| Coordinates | 48.01136, -96.78409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 219.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,011 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60517 |