Csah 64 over Grand Marais State Ditch
Fair Condition52 years old43 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.9 Mi S Of Jct Csah 22 |
| Carries | Csah 64 |
| Crosses | Grand Marais State Ditch |
| Coordinates | 48.04998, -97.06251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.7 ft (44.1 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 485.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60519 |