CR 217 over Burnham Creek
Fair Condition47 years old16 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.5 Mi N Of Jct TH 75 |
| Carries | CR 217 |
| Crosses | Burnham Creek |
| Coordinates | 47.73478, -96.67451 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 332.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60526 |