Csah 14 over Sand Hill River
Fair Condition30 years old366 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.9 Mi N Of Jct Csah 1 |
| Carries | Csah 14 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.54256, -96.62262 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.6 ft (46.5 m) |
| Max Span | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 558 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 366 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60531 |