Csah 2 over Lost River
Good Condition20 years old500 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.8 Mi S Of Jct Csah 28 |
| Carries | Csah 2 |
| Crosses | Lost River |
| Coordinates | 47.85034, -95.62421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.6 ft (27 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 324 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60557 |