SH 14 Marion over Union Pacific Rr
Fair Condition95 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Marion |
| Location | 1.99 Mi North Of Jct Of U |
| Carries | SH 14 Marion |
| Crosses | Union Pacific Rr |
| Coordinates | 36.25269, -92.69064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 117.8 ft (35.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 229.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001483 |