Csah 1 over Sand Hill River
Good Condition5 years old1,210 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.6 Mi E Of Jct Mn 32 |
| Carries | Csah 1 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.52885, -96.26493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.3 ft (26.6 m) |
| Max Span | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 348.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,210 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 60568 |