Sh-149/sec-1/l0.91 over Caruthers Creek
Fair Condition93 years old610 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | .91 Miles NE Jct Of SH 38 |
| Carries | Sh-149/sec-1/l0.91 |
| Crosses | Caruthers Creek |
| Coordinates | 34.95743, -90.45954 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 254.9 ft (77.7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 598.3 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001498 |