US 67 - 03 -12.02 over Moore Creek
Fair Condition96 years old1,492 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | 3.2 Mi NE Of Prescott |
| Carries | US 67 - 03 -12.02 |
| Crosses | Moore Creek |
| Coordinates | 33.85264, -93.34534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 193.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,492 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001537 |