SH 10-sec 8 EB over Gill ST Rr Rose Creek
Fair Condition96 years old21,884 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 1.18 M W US 70 |
| Carries | SH 10-sec 8 EB |
| Crosses | Gill ST Rr Rose Creek |
| Coordinates | 34.75453, -92.29508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 825.1 ft (251.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 2917.4 sq m |
| Main Spans | 27 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,884 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001538 |