US 82 S7 Lm 1.26 over Lapile Creek
Fair Condition95 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Union |
| Location | 1.26 Mi E Of Strong |
| Carries | US 82 S7 Lm 1.26 |
| Crosses | Lapile Creek |
| Coordinates | 33.10573, -92.33937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 435.0 ft (132.6 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 1882.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001547 |