Mn 29 over Outlet Creek
Good Condition14 years old3,650 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pope |
| Location | 0.4 Mi S Of Starbuck |
| Carries | Mn 29 |
| Crosses | Outlet Creek |
| Coordinates | 45.60730, -95.53123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 200.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,650 (2019) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 61004 |