Mn 29 over Mn 55; Railroad
Fair Condition4 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pope |
| Location | At Jct Mn 55 |
| Carries | Mn 29 |
| Crosses | Mn 55; Railroad |
| Coordinates | 45.67600, -95.38646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 459.3 ft (140 m) |
| Max Span | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1,834 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 61006 |