SH 123 over Big Piney
Poor Condition95 years old60 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Johnson |
| Location | 5.64 M W Pope Co Line |
| Carries | SH 123 |
| Crosses | Big Piney |
| Coordinates | 35.67730, -93.23478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 461.0 ft (140.5 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 562 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000001597 |