US 67-sec.02-3.31 over Bridge Creek Relief
Fair Condition96 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Hempstead |
| Location | 2.0 M E Of Jct I-30 |
| Carries | US 67-sec.02-3.31 |
| Crosses | Bridge Creek Relief |
| Coordinates | 33.61685, -93.75963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 227.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2018) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001598 |