US 67 S-5 Lm 14.83 over Maddox Creek
Fair Condition95 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | Jct Walnut ST |
| Carries | US 67 S-5 Lm 14.83 |
| Crosses | Maddox Creek |
| Coordinates | 34.11313, -93.05622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 165.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001616 |