SH 27 - 04 - 4.15 over Little Missouri River Re
Fair Condition93 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pike |
| Location | 2.25 M SW Murfreesboro |
| Carries | SH 27 - 04 - 4.15 |
| Crosses | Little Missouri River Re |
| Coordinates | 34.04720, -93.72519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1307.0 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001623 |