I 694 over E River RD
Fair Condition62 years old78,844 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Anoka |
| Location | 0.8 Mi W Of Jct TH 47 |
| Carries | I 694 |
| Crosses | E River RD |
| Coordinates | 45.06916, -93.27904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Area | 1504.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78,844 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9862 |