Msas 313 over I 694
Fair Condition62 years old1,835 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Anoka |
| Location | 1.3 Mi E Of Jct TH 47 |
| Carries | Msas 313 |
| Crosses | I 694 |
| Coordinates | 45.06624, -93.23679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.4 ft (61.7 m) |
| Max Span | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 703.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,835 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9868 |