Csah 15 over I 94
Fair Condition66 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Otter Tail |
| Location | 1.1 Mi SE Of Jct TH 210 |
| Carries | Csah 15 |
| Crosses | I 94 |
| Coordinates | 46.27593, -96.11190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.6 ft (64.2 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 693.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9876 |