Csah 23 over Whalan Creek
Fair Condition73 years old65 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 2.8 Mi S Of Jct TH 16 |
| Carries | Csah 23 |
| Crosses | Whalan Creek |
| Coordinates | 43.69246, -91.90431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 52.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9917 |