Mn 210 over ST Louis River
Good Condition14 years old1,641 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Carlton |
| Location | 0.9 Mi E Of Jct TH 45 |
| Carries | Mn 210 |
| Crosses | ST Louis River |
| Coordinates | 46.66475, -92.40535 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.2 ft (33.9 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 366.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,641 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 99200 |