CR 104 over Money Creek
Fair Condition95 years old30 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.8 Mi N Of Jct TH 30 |
| Carries | CR 104 |
| Crosses | Money Creek |
| Coordinates | 43.83544, -92.02878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 40.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9949 |