CR 105 over Big Springs Creek
Fair Condition84 years old35 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.8 Mi S Of Jct TH 30 |
| Carries | CR 105 |
| Crosses | Big Springs Creek |
| Coordinates | 43.81714, -91.92376 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 76.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9954 |