CR 115 over Stream
Fair Condition85 years old55 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.5 Mi E Of Jct Csah 21 |
| Carries | CR 115 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.59101, -91.92057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 62.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9958 |