T 495 over Cp Rail
Poor Condition64 years old50 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Douglas |
| Location | At Jct TH 55 |
| Carries | T 495 |
| Crosses | Cp Rail |
| Coordinates | 45.80345, -95.74933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.5 ft (40.7 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 317.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Railroad |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0193 |