SH 308-03- Lm 4.27 over I 55-sec 12-lm 30.03
Fair Condition66 years old70 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Mississippi |
| Location | 0.76 Mi W US 61 Jct |
| Carries | SH 308-03- Lm 4.27 |
| Crosses | I 55-sec 12-lm 30.03 |
| Coordinates | 35.46641, -90.20704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.8 ft (74 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 651.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003213 |