SR 77 over Chikasanoxee Creek
Fair Condition72 years old939 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Chambers |
| Location | 3 Mi N Penton |
| Carries | SR 77 |
| Crosses | Chikasanoxee Creek |
| Coordinates | 33.05194, -85.48486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 269.4 ft (82.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 722.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 939 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004921 |