T 103 over Co Ditch # 24
Fair Condition60 years old30 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Redwood |
| Location | 0.2 Mi W Of Jct Csah 13 |
| Carries | T 103 |
| Crosses | Co Ditch # 24 |
| Coordinates | 44.36947, -94.99102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 103.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1971) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0579 |