T 351 over Cobb Creek
Fair Condition91 years old20 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Freeborn |
| Location | 1.0 Mi N Of Jct Csah 33 |
| Carries | T 351 |
| Crosses | Cobb Creek |
| Coordinates | 43.81940, -93.62826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 42.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0595 |