T 215 over Stream
Fair Condition116 years old86 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 1.6 Mi E Of Jct Csah 4 |
| Carries | T 215 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 44.41222, -92.55192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 45.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0679 |