M 6 over Stream
Poor Condition106 years old11 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 0.4 Mi S Of Jct Csah 9 |
| Carries | M 6 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 44.39291, -92.62057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 33.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0693 |