T 377 over Stream
Poor Condition62 years old15 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 0.3 Mi S Of Jct Csah 11 |
| Carries | T 377 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 44.20729, -92.91241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 65.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0771 |