Csah 15 over Clearwater River
Fair Condition99 years old55 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Clearwater |
| Location | 1.0 Mi S Of Jct Csah 11 |
| Carries | Csah 15 |
| Crosses | Clearwater River |
| Coordinates | 47.76112, -95.32314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 75.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0797 |