Csah 76 over Bluff Creek
Poor Condition70 years old260 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Otter Tail |
| Location | 2.0 Mi E Of Jct TH 10 |
| Carries | Csah 76 |
| Crosses | Bluff Creek |
| Coordinates | 46.49948, -95.28926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 1 (Imminent Failure) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 60.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0927 |