Csah 4 over Kettle River
Poor Condition91 years old278 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Carlton |
| Location | 0.4 Mi E Of Jct Csah 21 |
| Carries | Csah 4 |
| Crosses | Kettle River |
| Coordinates | 46.59235, -92.82223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 278 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1189 |