CR 157 over W Fk Moose Horn River
Fair Condition73 years old125 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Carlton |
| Location | 3.2 Mi S Of Jct Csah 4 |
| Carries | CR 157 |
| Crosses | W Fk Moose Horn River |
| Coordinates | 46.54602, -92.74107 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1207 |