Csah 17 over Split Rock River
Fair Condition65 years old89 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Carlton |
| Location | 0.2 Mi S Of Jct TH 27 |
| Carries | Csah 17 |
| Crosses | Split Rock River |
| Coordinates | 46.44676, -92.94874 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 69.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1211 |