CR 131 over Kettle River
Good Condition91 years old51 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Carlton |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct CR 133 |
| Carries | CR 131 |
| Crosses | Kettle River |
| Coordinates | 46.52260, -92.88701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 109.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1230 |