Csah 5 over Pine Creek
Fair Condition76 years old260 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Winona |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct Cr125 |
| Carries | Csah 5 |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 43.89040, -91.47206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.6 ft (19.4 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 203.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1307 |