M 109 over East Burns Creek
Poor Condition87 years old2,250 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Winona |
| Location | 0.1 Mi S Of Jct Th43 |
| Carries | M 109 |
| Crosses | East Burns Creek |
| Coordinates | 44.02374, -91.62212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.3 ft (19.6 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 131.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,250 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1386 |