T 123 over Stream
Fair Condition95 years old1 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Winona |
| Location | 2.8 Mi W Of Jct Csah 25 |
| Carries | T 123 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 44.00267, -91.91375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 42.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1427 |