T 131 over Stream
Poor Condition108 years old45 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Winona |
| Location | 1.4 Mi SE Of Jct Cr105 |
| Carries | T 131 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.97608, -91.63480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 43.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1438 |