T 384 over Sandy River
Good Condition65 years old12 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Clearwater |
| Location | 1.5 Mi E;n Of Jct Csah 1 |
| Carries | T 384 |
| Crosses | Sandy River |
| Coordinates | 47.79010, -95.19387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 66.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (1971) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1502 |