CR 731deslauriers over I-40 Log 171.16
Good Condition63 years old12 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lonoke |
| Location | 2.5 Mi. E. Of SH 15 |
| Carries | CR 731deslauriers |
| Crosses | I-40 Log 171.16 |
| Coordinates | 34.80325, -91.95002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 516.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003225 |