CR 72 over Jack Creek
Fair Condition85 years old35 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Murray |
| Location | 0.2 Mi E Of Jct CR 68 |
| Carries | CR 72 |
| Crosses | Jack Creek |
| Coordinates | 43.89171, -95.66068 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 79.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1560 |