T 31 over S Br Yellow Medicine R
Fair Condition68 years old65 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lyon |
| Location | 0.1 Mi N Of Jct Csah 10 |
| Carries | T 31 |
| Crosses | S Br Yellow Medicine R |
| Coordinates | 44.57237, -95.97098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.6 ft (19.7 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 153.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2001) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1757 |