T 11 over Stream
Poor Condition65 years old15 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.5 Mi E Of Jct Csah 7 |
| Carries | T 11 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 44.24429, -96.11951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 110.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2028 |