Csah 5 over Beaver Creek
Good Condition70 years old304 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Rock |
| Location | 1.9 Mi E Of Jct Csah 6 |
| Carries | Csah 5 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 43.65990, -96.31455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 230.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 304 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2033 |