Csah 7 over Mound Creek
Fair Condition67 years old1,178 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Rock |
| Location | 0.3 Mi E Of Jct TH 75 |
| Carries | Csah 7 |
| Crosses | Mound Creek |
| Coordinates | 43.77577, -96.20641 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 113.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,178 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2106 |